Baş nazirin müavini Əli Həsənov Yasamal rayonu ərazisində Qanlı göl ətrafında məskunlaşan və Abşeron rayonunun Xırdalan şəhərindəki partlayış nəticəsində mənzilləri dağılmış məcburi köçkünlərlə görüşmüşdür.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 Sentyabr, 2014
Sentyabrın 25-də Baş nazirin müavini, Qaçqınların və məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov Yasamal rayonu ərazisindəki Qanlı göl ətrafında məskunlaşan və sentyabrın 8-də səhər saatlarında Abşeron rayonunun Xırdalan şəhərindəki tikintisi yarımçıq qalmış beşmərtəbəli yaşayış binasında baş vermiş partlayış nəticəsində evləri dağılmış məcburi köçkün ailələri üçün müvəqqəti olaraq ərazidə Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən quraşdırılmış çadırlarda yerləşdirilmiş məcburi köçkünlərlə görüşmüşdür. Əvvəlcə Qanlı göl ətrafında məskunlaşan məcburi köçkünlərlə görüşən Əli Həsənov bildirmişdir ki, Bakı şəhərinin baş planına əsasən bu ərazinin də tam abadlaşdırılması nəzərdə tutulduğundan burada məskunlaşan məcburi köçkünlər yaxın günlərdə həmin yerdən onlar üçün Yasamal rayonu ərazisində tikilmiş binaya köçürüləcəklər. Məcburi köçkünlərlə görüşdə həmçinin onların bir sıra problemləri dinlənilmiş, narahatlıq doğura biləcək məsələlərə hərtərəfli aydınlıq gətirilmişdir. Baş nazirin müavini Əli Həsənov bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində doğma yurdlarından didərgin düşmüş qaçqın və məcburi köçkünlərə kifayət qədər diqqət və qayğı göstərir, onların problemlərinin həlli istiqamətində ardıcıl olaraq müvafiq qərarlar qəbul edilir. Görüşdə əraziləri işğal olunmuş rayonların İcra Hakimiyyətlərinin başçıları da iştirak etmişlər. Sonra Baş nazirin müavini, Dövlətqaçqınkomun sədri Əli Həsənov Abşeron, Qubadlı, Zəngilan, Füzuli və Cəbrayıl rayon icra hakimiyyətlərinin başçıları ilə birlikdə Xırdalan şəhəri ərazisində FNH tərəfindən qurulmuş çadırlardakı vəziyyətlə yerində tanış olmuş, müvafiq tapşırıq və tövsiyyələrini vermişdir. Əli Həsənov həmçinin qeyd etmişdir ki, hazırda partlayış olan binanın iki blokunda təmir-bərpa işləri davam etdirilir. Tezliklə həmin iki blokdan köçürülən məcburi köçkünlər öz yerlərinə qaytarılacaqlar. Partlayış nəticəsində tam yararsız hala düşmüş digər bir blokun sakinləri isə yaxın vaxtlarda yeni mənzillərlə təmin olunacaqlar. Baş nazirin müavini Əli Həsənov onların nəzərinə çatdırmışdır ki, baş vermiş hadisə nəticəsində yaranmış vəziyyət ilk gündən cənab Prezidentin diqqət mərkəzindədir. Qeyd edək ki, ərazidə tibb məntəqəsi, yeməkxana və digər zəruri xidmət məntəqələrinin normal fəaliyyəti üçün hərtərəfli şərait yaradılmış, onlar zəruri avadanlıqlarla təchiz edilmiş, məcburi köçkünlərin gündəlik təlabat mallarına ehtiyaclarının təmin olunması üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirilmişdir. Həmçinin onlar gündə üç dəfə isti yeməklə və digər zəruri ərzaq məhsulları ilə, yataq dəstləri ilə, digər avadanlıqlarla da təmin ediliblər. Məcburi köçkünlər baş vermiş bu faciəvi hadisə ilə əlaqədar yaranmış çətinliklərin aradan qaldırılması istiqamətində dərhal atılan addımlara görə Azərbaycan Prezidentinə minnətdarlıqlarını bildirmişlər.

Deputy Prime Minister Ali Hasanov met with the internally displaced persons settled around Ganli Lake in the territory of Yasamal district and those whose flats were destructed as a result of the explosion in Khirdalan the city of Absheron district
Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 September, 2014
On September 25, Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov met with the internally displaced persons settled around Ganli Lake in the territory of Yasamal district and those who were temporarily relocated in tents made up by the Ministry of Emergency Situations in the area for the internally displaced families whose houses were knocked down as result of the explosion took place in five-storey residential building which is half constructed in Khirdalan the city of Absheron district on September 8th in the morning. Firstly, Ali Hasanov met with the internally displaced persons settled around Ganli Lake and said that they will be relocated from this place to the building constructed for them in the territory of Yasamal district in recent days as this area is planned for the full renovation in accordance with the main plan of Baku city. During the meeting with IDPs, their several problems were heard, issues that may cause concern were clarified. Deputy Prime Minister Ali Hasanov noted that President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev pays sufficient attention and care to the refugees and IDPs displaced from their native lands as a result of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, consistently makes relevant decisions for the solution of their problems. Then, Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov familiarized with the situation on the spot in the tents made up by the Ministry of Emergency Situations in the territory of Khirdalan city together with the Heads of Executive Powers of Absheron, Gubadli, Zangilan, Fuzuli, and Jabrayil districts and gave his relevant tasks and recommendations. Ali Hasanov also mentioned that repair-renovation works are currently being continued in the two blocks of the building exposed to the explosion. Soon IDPs relocated from these two blocks will be returned to their places. Residents of the other block which became useless as a result of the explosion will be provided with new flats in the near future. Deputy Prime Minster brought to the attention of them that situation arose as a result of the incident happened, is in the focus of attention of Mr. President from the first day. It should be mentioned that all conditions are provided for the normal functioning of medical station, canteen and other necessary stations, they are equipped with necessary facilities, and relevant measures have been taken in order to provide needs of internally displaced persons for daily products. They are also provided with hot meals three times a day and other necessary food products, bedding sets and other facilities.