BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının sessiyasında Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkün problemindən danışılıb
Mətbuat xidmətinin məlumatı 01 Oktyabr, 2014
Sentyabrın 29-da Cenevrədə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı (BMT QAK) İcraiyyə Komitəsinin 65-ci sessiyası işə başlayıb. Sessiyada BMT QAK-ın İcraiyyə Komitəsinə üzv dövlətlərin nümayəndə heyətləri, qaçqınlara yardım üzrə beynəlxalq qurumların, regional, donor və BMT-yə tərəfdaş təşkilatların təmsilçiləri iştirak edirlər. Tədbirdə Azərbaycanı Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənovun rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti təmsil edir. Sessiyanın ilk günü BMT-nin Qaçqınlar üzrə ali komissarı Antonio Quterreş, İcraiyyə Komitəsinin sədri Çoi Seokyunq, BMT baş katibinin soyqırımının qarşısının alınması üzrə xüsusi müşaviri Adama Dienq, Afrika qrupu adından Namibiyanın daxili işlər və immiqrasiya üzrə naziri Pendukeni İivula-İtana, eləcə də bir sıra beynəlxalq təşkilatların və nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri çıxış ediblər. Onlar hazırda dünyanın müxtəlif regionlarında, xüsusilə də Afrikada qaçqın və məcburi köçkün probleminin acınacaqlı hal aldığını, bu qitədə 3 milyon insanın qaçqın, 12,5 milyon insanın məcburi köçkün həyatı yaşadığını, bununla yanaşı, 700 mindən artıq insanın vətəndaşlığının olmadığını qeyd ediblər. Çıxışlarda qaçqınlara humanitar yardımların artırılmasının vacibliyi ilə yanaşı, böhran və münaqişə ocaqlarında siyasi iradə göstərilməsinin və qaçqın problemlərinin səbəblərinin aradan qaldırılmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli HƏSƏNOV sessiyada çıxış edərək dedi: Hörmətli cənab sədr. Xanımlar və cənablar. İlk növbədə BMT-nin Qaçqınlar üzrə ali komissarına İcraiyyə Komitəsinin cari sessiyasında ali seqment çərçivəsində Afrika qitəsində qaçqınlarla bağlı vəziyyətə dair müzakirə keçirilməsi barədə vaxtında irəli sürülmüş təşəbbüsə görə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Bu qitə daxilində, habelə onun hüdudlarından kənarda insanların kütləvi miqrasiyası beynəlxalq birliyin qarşısında uzun müddət mövcud olan qaçqınlar və məcburi köçkünlər problemləri ilə yanaşı, yeni vəzifələr qoyur. Bu məsələ Azərbaycan hökumətini ciddi narahat edir. Bir fakt daha böyük təşvişə səbəb olur ki, Afrika qitəsində qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemləri ilə bağlı çoxdan bəri davam edən bir sıra məsələlərin həllində lazımi irəliləyiş əldə edilməyib. Biz BMT QAK-ın yeni böhranlı vəziyyətlərə, o cümlədən Afrika qitəsində yaranmış vəziyyətə operativ münasibətini alqışlayır və yüksək qiymətləndiririk. Azərbaycan hökuməti BMT QAK ilə əməkdaşlığı həmişə yüksək qiymətləndirib və onun təkcə bizim ölkədə deyil, həm də beynəlxalq səviyyədə fəaliyyətini dəstəkləyir. Azərbaycan qonşu Ermənistan tərəfindən ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin beşdəbir hissəsinin işğal edilməsi ilə bağlı problemləri 20 ildən artıq müddətdə öz üzərində hiss edən bir ölkə kimi Afrika qitəsi ölkələrinin məruz qaldığı problemlərin bütün ağırlığını çox yaxşı başa düşür. Azərbaycan hökuməti bu qitədəki humanitar problemlərə laqeyd qalmayaraq öz imkanları çərçivəsində həm beynəlxalq təşkilatların xətti ilə, həm də ikitərəfli əsasda humanitar fəaliyyətini genişləndirməkdə davam edir. Bununla əlaqədar qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan hökuməti tərəfindən Xarici İşlər Nazirliyi yanında yeni yaradılmış Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (AİDA) dünyanın müxtəlif hissələrində, o cümlədən Afrika ölkələrində çoxsaylı humanitar layihələr həyata keçirir. Bu gün AİDA İslam İnkişaf Bankı ilə strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində Çad, Cibuti, Benin, Qvineya, Kamerun, Niger, Mali və Liviyada səhiyyə sahəsində layihələri uğurla həyata keçirir. 2011-2012-ci illərdə quraqlıq nəticəsində yaranmış humanitar böhranla əlaqədar Burkina-Faso dövlətinə də maliyyə yardımı göstərilib. Bununla bərabər, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə beynəlxalq təşkilatlarla birlikdə Cənubi Sudanda humanitar xeyriyyə aksiyası həyata keçirilib. Hörmətli cənab sədr, Afrika qitəsində baş verən hadisələr qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin qarşısını real beynəlxalq əməkdaşlıq yolu ilə almağın vacibliyini bir daha göstərir. Eyni zamanda, vurğulamaq lazımdır ki, Afrika qitəsində uzun müddət davam edən məcburi yerdəyişmələr beynəlxalq birlikdən bu problemin və onun uzun müddət həll edilməməsi səbəblərinin hərtərəfli təhlil olunmasını tələb edir. Bütün bu yeni təhdidlər onların həllinə kompleks yanaşma tələb edir. Bununla əlaqədar sizə xatırlatmaq istərdim ki, insanların uzun müddət yerlərini dəyişməsinə beynəlxalq birliyin laqeyd mövqeyi beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün real təhdiddir. Biz bunu nəzərə alaraq beynəlxalq birliyi ədalətli mövqe nümayiş etdirməyə, humanitar xarakterli fəaliyyətlə kifayətlənməməyə və problemin səbəblərinin aradan qaldırılması üçün zəruri siyasi addımlar atmağa çağırırıq. Bununla əlaqədar biz ali komissarın beynəlxalq əməkdaşlığa, gələcəkdə zorakı yolla yerdəyişmələrin qarşısını almaq məqsədi ilə münaqişələrə son qoyulması üçün siyasi əzmkarlıq göstərmək barədə çağırışına şərik olduğumuzu bildiririk. Qeyd etdiyim kimi, Azərbaycan uzun müddət daxili köçkünlərin problemlərindən əziyyət çəkən ölkələrdən biridir. İyirmi ildən artıq keçməsinə baxmayaraq, azərbaycanlıların öz doğma torpaqlarına qaytarılması məsələsi həll edilməmiş qalır. Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ regionuna bitişik rayonlar tamamilə dağıdılıb. ATƏT-in iki faktaraşdırıcı missiyasının işğal edilmiş ərazilərə səfəri və mövcud vəziyyəti qiymətləndirməsi zamanı bu təşkilat dağıntıların yüksək dərəcədə olmasını qeyd edib və Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində başqa ölkələrdən olan etnik ermənilərin məskunlaşdırılmasını təsdiqləyib. İşğal edilmiş ərazilərin demoqrafik balansının pozulması və məcburi məskunlaşdırma prosesi bu günə qədər davam edir. Ölkədə qaçqınlar və məcburi köçkünlər problemi yaranan vaxtdan Azərbaycan hökuməti ona həvalə edilmiş vəzifələri yerinə yetirir. BMT QAK da daxil olmaqla bir sıra beynəlxalq donorların köməyi ilə ölkə hökuməti qaçqınların və daxili köçkünlərin problemlərinin həll edilməsi üçün çoxsaylı tədbirlər görür. Cənab Quterreş Azərbaycana səfərləri zamanı dəfələrlə bu nailiyyətlərin şahidi olub və Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərə verdiyi yüksək qiymətə görə ona təşəkkür edirik. Bu ilin iyulunda Dilqəm Əsgərov, Şahbaz Quliyev və Həsən Həsənov Azərbaycanın ermənilər tərəfindən işğal edilmiş Kəlbəcər rayonunda öz əcdadlarının məzarlarını ziyarət edərkən erməni tərəfi onları tutub. Onlardan biri – məcburi köçkün Həsən Həsənov əsir götürülərkən öldürülüb. Erməni tərəfi bu dinc vətəndaşları yalandan təxribat törətməkdə ittiham edir, hazırda onlar ermənilərin əlində əsirdir və orada qeyri-insani rəftara məruz qalırlar. Bütün bunlar beynəlxalq hüququn, o cümlədən Dördüncü Cenevrə Konvensiyasının kobud şəkildə pozulmasıdır. Biz əsirlikdə olan həmvətənlərimizin dərhal qaytarılmasını, habelə Həsənovun meyitinin bizə verilməsini tələb edirik. Biz, həmçinin BMT-ni və onun müvafiq strukturlarını, habelə başqa beynəlxalq təşkilatları Ermənistana təsir göstərməyə və yuxarıda adları çəkilən vətəndaşların qaytarılmasına kömək etməyə çağırırıq. Daha sonra qeyd etmək istəyirəm ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsində və BMT Baş Məclisinin qətnaməsində, habelə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş bir sıra sənədlərdə qeyd edildiyi kimi, azərbaycanlı qaçqınların və daxili köçkünlərin qaytarılmasına imkan yaradılması bu kateqoriyaya aid insanların hərtərəfli müdafiəsi üçün son dərəcə vacibdir. Sonda bir daha qeyd etmək istərdim ki, daxili köçkünlərin hüquqları ilə bağlı problemlərin həlli və onların müdafiəsi hərtərəfli yanaşma, o cümlədən müvafiq beynəlxalq konvensiya layihəsinin hazırlanmasını tələb edir. Bu, həm də daxili köçkünlərin problemlərinin həllində çox mühüm addım olardı. Bu şərtlə ki, bütün tərəflər öz öhdəliklərini yerinə yetirsinlər. Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm. Sonra Afrikanın Somali, Cibuti, Burkina-Faso, Çad və digər ölkələrinin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri çıxış edərək Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun iştirakı ilə həmin ölkələrdə həyata keçirilən humanitar layihələrə görə minnətdarlıq ediblər. Onlar beynəlxalq təşkilatlar istisna olmaqla heç bir dövlətin nümayəndələrinin öz çıxışlarında Afrika ölkələrinə dəstək olaraq konkret layihələr göstərə bilmədiklərini, lakin Azərbaycanın bir sıra Afrika ölkəsində konkret layihə həyata keçirdiyini qeyd ediblər. İclasdan sonra Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Əli Həsənovun BMT-nin Qaçqınlar üzrə ali komissarı Antonio Quterreş və Somalinin xarici işlər naziri Hon Buri Hamza ilə görüşü olub. Somalinin xarici işlər naziri görüşdə qaçqın problemindən əziyyət çəkən ölkəsinin böhran vəziyyətindən çıxması üçün dünya ictimaiyyətinin, xüsusilə də müsəlman ölkələrinin dəstəyinə ehtiyac duyduğunu bildirib. O, Somaliyə, ümumilikdə Afrika qitəsinə göstərilən diqqətə görə Azərbaycana təşəkkür edib. Əli Həsənov qeyd edib ki, müsəlman ölkələri ilə əməkdaşlığı dərinləşdirmək Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin birmənalı mövqeyi və dövlətimizin strateji istiqamətidir. Ona görə, Azərbaycan böyük ölkə olmasa da, öz resursları çərçivəsində həm beynəlxalq təşkilatlar, həm də ikitərəfli münasibətlər müstəvisində təbii fəlakətlər və hərbi təcavüz nəticəsində zərər çəkən müsəlman bacı-qardaşlara daim dəstək olmağa səy göstərir və ölkəmiz hazırda müxtəlif layihələr çərçivəsində 10-a yaxın Afrika dövlətinə yardım edir. Sessiyanın ilk günü başa çatdıqdan sonra qaçqınların problemlərinin həlli ilə məşğul olan təşkilatlara və şəxslərə “Nansen” mükafatının təqdim edilməsi mərasimi keçirilib. Sessiya öz işini oktyabrın 3-də başa çatdıracaq.

The problems of refugees and internally displaced persons were discussed in the session of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees
Mətbuat xidmətinin məlumatı 01 October, 2014
On September 29, 65th session of the Executive Committee of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) started in Geneva. The delegations of member states of UNHCR Executive Committee, international organizations providing assistance to refugees, regional, donor and representatives of partner organizations of UN attend the session. The delegation led by the Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov represents Azerbaijan at the event. The UN High Commissioner for Refugees Antonio Guterres, Chairperson of the Executive Committee Seokyoung Choi, UN Secretary-General's Special Adviser for the Prevention of Genocide Adama Dieng, Minister for Home Affairs and Immigration of Namibia (on behalf of the Africa Group) H.E. Pendukeni Iivula-Ithana, as well as the heads of several international organizations and delegations made speeches on the first day of the session. The importance of increasing humanitarian aid for refugees, as well as the provision of political will in conflict and crisis zones and the elimination of the causes of the problems of refugees was mentioned in speeches. Speaking at the session, the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali HASANOV said: - Distinguished Mr. Chairman, Ladies and Gentlemen First of all, I would like to express gratitude to the UN High Commissioner for the initiative put forward in a timely manner regarding to the holding of the discussion within the framework of high segment about the situation of refugees in the continent of Africa in the current session of the Executive Committee. Mass migration of people across this continent, as well as outside its borders poses new challenges before the international community including the problems of refugees and IDPs existing for a long time. Azerbaijan is seriously concerned about this issue. A fact which is a cause for concern that required progress has not been achieved in the settlement of the several long-lasting problems of refugees and internally displaced persons in Africa. We welcome and highly appreciate the operational approach of UNHCR to new critical situations, as well as the current situation in Africa. The government of Azerbaijan has always highly been appreciating the cooperation with UNHCR and supports its activity not only in our country, but also at the international level. Azerbaijan as a country suffering from the problems relating to the occupation of one/fifth of its territory recognized at the international level by its neighbour Armenia for more than 20 years is well aware of the entire burden of the problems experienced by the countries of Africa. Not being indifferent to the humanitarian problems in this continent, Azerbaijan is continuing to expand its humanitarian activity both with the line of international organizations and on a bilateral basis in a way that fits its capabilities. I would like to note in this respect that newly established International Development Agency (AIDA) under the Ministry of Foreign Affairs by the government of Azerbaijan is implementing numerous humanitarian projects in different parts of the world, including African countries. Today AIDA successfully implements projects in health fields of Chad, Djibouti, Benin, and Guinea, Cameron, Niger, Mali, Libya within the framework of the strategic partnership with Islamic Development Bank. In 2011-2012, Burkina-Faso was provided with financial aid regarding the humanitarian crisis as a result of the drought. Along with it, humanitarian charity event was held together with the international organizations in South Sudan with the initiative of the Vice-President of Heydar Aliyev Foundation Ms. Leyla Aliyeva. Dear Mr. Chairman, events taking place in Africa again shows the importance of real international cooperation in the prevention of the problems of refugees and internally displaced persons. At the same time, it should be mentioned that long-lasting forced displacements in Africa require comprehensive analysis of the problem and the reasons for the long-term failure in the finding solution of it from the international community. All these new challenges demand the comprehensive approach to their solution. In this regard, I would like to remind you that indifferent position of the international community to the people changing their places for a long time is a real threat to the international peace and security. Taking this into consideration, we urge international community to demonstrate fair position, not limit itself to humanitarian activities and take necessary political steps to eliminate the causes of the problem. In connection with this, we share the call of High Commissioner to international cooperation relating to the showing political will in order to put an end to conflicts for the purpose of preventing displacements in a forced manner in the future. As I mentioned, Azerbaijan is one of the countries who suffers from the long-term problems of displaced persons. Although it has been more than twenty years, the issue of returning of Azerbaijani to their native lands remains unresolved. Districts adjacent to the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan have been completely destroyed. During the visit to the occupied territories and evaluation of the existing situation by the two fact-finding missions of OSCE, this organization noted that the destructions were considerably higher and confirmed that ethnic Armenians from other countries were settled in the occupied territories of Azerbaijan. Violation of demographic balance of the occupied territories and the process of forced resettlement continues to the present day. The government of Azerbaijan has been implementing the tasks assigned since the arising of the problem of refugees and IDPs in the country. The government of the country takes numerous measures to solve the problems of refugees and IDPs with the help of a number of international donors including UNHCR. During his visits to Azerbaijan, Mr. Guterres witnessed these accomplishments and we would like to thank him for highly appreciating measures taken by the government of Azerbaijan. In July of this year, Dilgam Asgarov, Shahbaz Guliyev and Hasan Hasanov were taken hostages while visiting the graves of their ancestors in Kalbajar district of Azerbaijan, which was occupied by Armenians. One of them- internally displaced person Hasan Hasanov was killed while he was being taken hostage. These civilians were accused of committing sabotage by Armenian side. They are now captive in the hands of Armenians and they undergo inhumane treatment there. All these are the serious violations of international law, as well as the 4th Geneva Convention. We demand the immediate return of our fellow citizens including the dead body of Hasanov. We also call UN and its related agencies, including other international organizations to exert pressure on Armenia and to help the returning of abovementioned citizens. Then, I would like to note that as it was mentioned in the four resolutions of UN Security Council and resolution of UN General Assembly, including in the several documents adopted by international organizations, creation of the opportunity for the refugees and internally displaced persons to return is considerably important for the comprehensive protection of people of this category. Lastly, I would like to mention again that solution of the problems of internally displaced persons and their protection requires through approach, as well as the preparation of relevant international convention project. It would also be significantly important in the solution of the problems of internally displaced persons, provided that all parties shall carry out their responsibilities. Thanks for your attention! After the session, the head of the delegation of Azerbaijan Ali Hasanov met with the UN High Commissioner Antonio Guterres and State Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Somalia Bur'i Mohamed Hamza.