Beynəlxalq Miqrasiya təşkilatının (BMqT) Şərqi, Cənub-Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru xanım Renate Held ilə görüş keçirilmişdir.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 22 Oktyabr, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirin müavini, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri Əli Həsənov oktyabrın 22-də Beynəlxalq Miqrasiya təşkilatının (BMqT) Şərqi, Cənub-Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru xanım Renate Heldi qəbul etmişdir. BMqT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin həyata keçirdiyi layihələr çərçivəsində əldə olunan nailiyyətlər barədə və miqrasiya sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair hərtərəfli fikir mübadiləsi aparılan görüşdə Baş nazirin müavini Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlar içərisində Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı ilə əməkdaşlıq hökumətin daha çox önəm verdiyi təşkilatlardandır. Azərbaycan öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra bizim üçün yeni olan miqrasiya probleminin həlli ilə bağlı milli qanunvericilik bazasının yaradılmasıda və digər hüquqi sənədlərin hazırlanmasında bu təşkilatın təcrübəsindən istifadə olunub və bundan sonra da bu təşkilatla əməkdaşlığı davam və inkişaf etdirmək Azərbaycan hökumətinin marağındadır. Bu təşkilatın ölkəmizdə fəaliyyətə başlamasından sonra həyata keçirdiyi layihələri prioritet layihələr kimi dəyərləndirən Baş nazirin müavini Əli Həsənov həmçinin onu da diqqətə çatdırmışdır ki, Azərbaycanın iqtisadi inkişafı, ölkəmizdə həyata keçirilən irimiqyaslı beynəlxalq layihələr, yeni iş yerlərinin yaradılması, vətəndaşlarımızın, ölkədəki qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması və bu sahədə görülən işlərin oxşar problemlə üzləşən ölkələr üçün nümunə kimi dəyərləndirilməsi miqrantları da özünə cəlb edir. Bütün bunlar isə onların sayının artmasına gətirib çıxardığından bu təşkilatla hələ əməkdaşlığımızın, prioritet istiqamətlər üzrə layihələrin davam etdirilməsinə ehtiyac duyulur. Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, bu münaqişə nəticəsində 1 milyon 200 mindən çox qaçqın və məcburi köçkün problemi, onların həlli yolları ilə bağlı görülən işlər barədə də qonağa hərtərəfli məlumat verən Ə.Həsənov onu da bildirmişdir ki, nüfuzlu beynəlxalq qurumların münaqişənin həllinə dair qəbul etdikləri qətnamələrin hələ də yerinə yetirilməməsi, beynəlxalq güclərin münaqişənin həllinə ikili standartlarla yanaşmaları bir daha sübut edir ki, bütün bunlar antidemokratik yanaşmadır. Ətraflı məlumata, təmsil etdiyi qurumun fəaliyyətinə verdiyi qiymətə görə minnətdarlığını bildirən xanım Renate Held bu gün Azərbaycanın ərazisinin 20 faizinin işğalda olmasına, bir milyondan çox vətəndaşının qaçqın və məcburi köçkün şəraitində yaşamasına baxmayaraq ölkəmizin böyük uğurlara imza atdığını vurğulayaraq bütün bunlardan məmnunluğunu ifadə etmiş, təmsil etdiyi qurum tərəfindən ölkəmizdə həyata keçiriləcək layihələr barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparmış, Azərbaycan hökuməti ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiklərini bildirmişdir.

A meeting was held with the Regional Director for Eastern and South-Eastern Europe and Central Asia of the International Organization for Migration (IOM) Ms. Renate Held.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 22 October, 2014
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Republican Commission on International Humanitarian Aid Ali Hasanov received the Regional Director for Eastern and South-Eastern Europe and Central Asia of the International Organization for Migration, Ms. Renate Held on October 22. Accomplishments achieved within the framework of the projects implemented by the International Organization for Migration (IOM) Mission to Azerbaijan and encouraging the development of cooperation in the field of migration were comprehensively discussed during the meeting and the Deputy Prime Minister mentioned that International Organization for Migration is one of the most important organizations for the government among other international organizations operating in our country. The Deputy Prime Minister Ali Hasanov appreciated the projects implemented by the organization after starting to operate in our country and also mentioned that assessment of economic growth of Azerbaijan, large-scale international projects implemented in the country, establishment of new workplaces, improvement of the living conditions of our citizens, refugees and IDPs and works done in this sphere as an example for the countries facing the same problem attracts migrants. As all of these lead to the increase in their number, still there is a need to continue the cooperation and projects in priority areas. In addition, Ali Hasanov gave information to guest about Armenia- Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the problems of refugees and internally displaced persons of more than 1 million 200 thousand as a result of this conflict, works done to solve their problems and also said that failure to implement the resolutions adopted by influential international organizations regarding the settlement of the conflict, double-standard approach of international powers to the conflict once again prove that all of it is anti-democratic approach. Ms. Renate Held expressed her gratitude for the detailed information, appreciating the activity of the organization represented by her and expressed her satisfaction emphasizing the great accomplishments achieved by our country despite the fact that 20 % of its land is under the occupation, more than one million citizens are living as refugees and IDPs, and discussed the projects to be implemented in our country by the organization represented by her, said that they appreciate the cooperation with the government of Azerbaijan.