Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin Azərbaycan nümayəndəliyinin ölkə üzrə direktoru Dövlətqaçqınkomda olmuşdur.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 22 May, 2017
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov mayın 19-da Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin Azərbaycan nümayəndəliyinin ölkə üzrə direktoru Choi Yonjaenlə görüşmüşdür. Görüşdə Azərbaycanla Koreya arasında son illər iqtisadi, siyasi əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu önə çəkən F.Hüseynov ölkəmizdəki məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllində koreyalı mütəxəssislər tərəfindən humanitar layihələrin həyata keçirilməsini yüksək qiymətləndirmişdir. Koreyalı qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və bu münaqişə nəticəsində yaranmış 1 milyon 200 mindən çox qaçqın və məcburi köçkün problemi, onların sosial-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində cənab Prezidentin bu sahəyə müntəzəm qayğı və diqqəti sayəsində həyata keçirilən tədbirlər və digər bu kimi məsələlər barədə hərtərəfli məlumat verən F.Hüseynov onu da diqqətə çatdırmışdır ki, ölkəmiz belə bir ağır problemlə üzləşdiyi ilkin dövrlərdə əgər BMT qurumlarının, bir sıra ölkələrin, müxtəlif beynəlxalq humanitar təşkilatların köməyi olmasaydı, Azərbaycan humanitar fəlakətlə üz-üzə qalardı. Belə bir vaxtda Koreyanın humanitar təşkilatlarının da ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərə göstərdiyi humanitar yardımların böyük önəm kəsb etdiyi vurğulanan görüşdə bildirilmişdir ki, artıq öz iqtisadi imkanlarını getdikcə artıran Azərbaycan dövləti qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşayan vətəndaşlarının problemlərinin həllini öz üzərinə götürərək bu istiqamətdə dünyanın oxşar problemlərlə üzləşən ölkələri üçün nümunəyə çevrilib. Ancaq bütün bunlar o demək deyil ki, indi Azərbaycanda beynəlxalq humanitar təşkilatların layihələrinə ehtiyac yoxdur. Əksinə, indi xüsusilə, icmaların inkişafına, məcburi köçkünlərin məşğulluğunun artırılmasına, təhsilə, səhiyyəyə, müxtəlif inkişaf layihələrinə ehtiyac duyulur ki, bu baxımdan Koreyanın Azərbaycanda məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları ərazilərdə həyata keçirdikləri bir sıra layihələri də olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Koreyalı qonaq aparılan müzakirələr zamanı bildirmişdir ki, hazırda məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yerlərdə müvafiq layihələrin həyata keçiriləcəyi ilə bağlı müəyyən işlər aparılır və elə bu görüşə də onları maraqlandıran bəzi məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparmaq üçün gəliblər. Sonda qonaq onları maraqlandıran müxtəlif suallara hərtərəfli cavab aldıqlarına və səmimi qəbula görə minnətdarlıqlarını bildirmişlər.

Country Director of Korea International Cooperation Agency’s Office in Azerbaijan visited the State Committee on Deals of Refugees and IDPs
Mətbuat xidmətinin məlumatı 22 MAY, 2017
Deputy Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Fuad Huseynov met with Choi Yonjae, Country Director of Korea International Cooperation Agency’s Office in Azerbaijan, on May 19. At the meeting noting that economic and political relations between Azerbaijan and Korea have entered a new stage in the recent years, F.Huseynov highly appreciated the implementation of humanitarian projects by Korean specialists in the solution of social problems of IDPs in our country. Giving detailed information to the Korean guests about Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, the problem of refugees and IDPs more than 1 million 200 thousand as a result of this conflict and measures taken thanks to the regular care and attention of Mr. President in this area to improve their social and housing conditions and such other issues, F.Huseynov also mentioned that Azerbaijan would have faced with humanitarian crisis if UN agencies, several countries, various international humanitarian organizations didn’t provide assistance to our country in the initial period of such serious problems. At the meeting it was noted that humanitarian assistance provided to the refugees and IDPs in our country by Korean humanitarian organizations had a great importance too at that time and it was stated that gradually increasing its economic opportunities Azerbaijan has undertaken to settle the problems of citizens living as refugees and IDPs and has become a role model for countries around the world facing similar problems in this regard. At the end the guest expressed his gratitude for the comprehensive answers to their questions and warm welcome.